Da li ste čuli za Mongolsku borovnicu? Ako niste, verovatno ćete pomisliti da je u pitanju neka vrsta borovnice koja raste u Mongoliji.
Zvuči logično, ali samo zvuči tako.
Sada vam verovatno pada na pamet da je u pitanju neki naduvani marketing koji uvodi na tržište još jednu u moru čudotvornih voćki koje “leče sve bolesti”, obezbeđuju “večitu mladost” i donose bogatstvo.
Opet zvuči kao logičan zaključak, ali ne znači i da je tačan.
Radi se o biljci Amelanchier ovalis, koja zapravo uopšte ne spada u borovnice, ali zbog svog bobičastog izgleda i ljubičaste boje podseća na nju, pa otuda i naziv. Zapravo je reč o rodu Sorbusa (poput nama poznatijih oskoruša, mukinja i brekinja) iz porodice ruža (Rosaceae).
Što se tiče prideva „mongolska“, ni on nije pogrešan, ali možda može da dovede u zabludu nekoga ko nije stručnjak. On se tu našao zbog kultivisanih vrsti koje su nastale ukrštanjem mongolskih sorti ove biljke.
Poenta je u činjenici da ne morate ići u Mongoliju da biste probali ovu zanimljivu voćku.
Biljka Amelancier ovalis zapravo raste i na našem podneblju, ali je znamo pod nekoliko različitih naziva – Rušvica, merala, irga, ružvica, aronika, kozja jabučica, šmarna hruščica…
U svetu je poznata pod raznim nazivima: junska bobica (juneberry), saskaton (saskatoon), golublja bobica (pigeon berry)…
I dok se po svetu gaji i plantažno, kod nas raste, uglavnom, samoniklo u svom prirodnom staništu.
Ipak, u regionu (na primer, u susednoj Hrvatkoj) polako raste zainteresovanost za ozbiljnije plantažno gajenje ovog voća. To svakako ima osnova, ako uzmemo u obzir to da je u pitanju voće visokih nutritivnih kvaliteta, a da je, globalno gledano, zainteresovanost za bobičasto voće u konstantnom porastu.
Ako ste ljubitelj egzotike, ovu biljku slobodno možete zvati Mongolska borovnica, nećete pogrešiti. Ako, pak, preferirate domaće nazive, možda će vam biti draže ime Rušvica, Irga ili Merala.
U svakom slučaju, ova vrlo ukusna i zdrava voćka, svakako zaslužuje svoje mesto u vašem vrtu, kako zbog ukusnih džemova i drugih poslastica koje od nje možete praviti, tako i zbog njenog vrlo dekorativnog cvetnog žbuna u proleće i predivnih zlatnocrvenih nijansi lišća u jesen.
I ono što je takođe, vrlo važno, ova biljka je izuzetno jednostavna za gajenje, izuzetno je otporna i ne zahteva neke posebne uslove i negu.
Izvori:
http://bioras.petnica.rs/vrsta.php?id=26845
http://ww2.bgbm.org/EuroPlusMed/PTaxonDetail.asp?NameCache=Amelanchier+ovalis
https://www.agroklub.com/vocarstvo/mongolske-borovnice-sve-isplativije-voce/27437/
https://deloindom.delo.si/drevje-grmicevje/smarna-hrusica-nezahtevna-lepotica-s-slastnimi-plodovi